loader image
Úti célok

Az ezerarcú Bakony – kaland minden évszakban

Volt már ajánlás erre a régióra, de a Bakony gyönyörű, és nem lehet vele betelni. Nekem sokáig teljesen vakfolt volt, persze földrajz órán tanultam róla anno, de azt inkább hagyjuk. Aztán egy szép napon, néhány évvel ezelőtt úgy döntöttünk, hogy lesétálunk Vácról Keszthelyre, és ekkor érintettük a Bakonyt is. Na én itt szerettem bele.

Hatalmas térségek, gyönyörű rétek, fantasztikusan szép erdők, hegyek, dombok, és maga a környék, a bájos kis települések mind-mind okot szolgáltatnak arra, hogy ide rendszeresen vissza kelljen jönni, és nincs is messze, mert Budapesttől kb 1,5 óra alatt, jó minőségű utakon kényelmesen elérhető.

A Bakony fővárosa Zirc, ahol van sok látnivaló. A Zirci Apátság, az Arborétum és több múzeum is. Az Apátsági Manufaktúrában pedig magát a sörfőzdét látogathatjuk meg és kóstolhatjuk meg az ott készülő különleges ízesítésű kézműves söröket.

 

A Bakony szíve Bakonybél, a turisták által felkapott helyes kis település. Itt is van látnivaló bőven, nem véletlenül szeretik a népek. Nem csak azért jön ide a sok ember, mert egy csomó turistajelzés keresztezi a községet, hanem mert pl itt van a Pannon Csillagda, ami a Holdra szállás történetét mutatja be egy nagyon színvonalas kiállítással karöltve. Bakonybél határában egy pici tó partján található a Borostyán kút és kápolna, amit nemrég nagyon szépen felújítottak.

Lóháton

Nem messze innen található Bakonykoppány, személyes kedvencem, mert itt szoktunk lovagolni. Laci bácsi profi lovasoktató és 13 saját lova van, melyekkel több órás tereplovaglásokra lehet kimenni a festői Bakony erdeibe és vágtázni a hatalmas réteken.

Ez az az élmény amiért én már évek óta lejárok ide. Persze Budapesten is lehet lovagolni, számos lovarda van hozzá, de az az élmény, amit itt kap a lovas a természetben, azt nehéz felülmúlni.

Laci bácsinál meg is lehet szállni, 4 szobája van, egy nagy közösségi tér, ahol lehet enni, és most épül a jakuzzi is a kertben. Szóval csak ajánlani tudom a helyet (főleg) a lovaglás szerelmeseinek. Brúnó és Kajla kutya pedig jó barátja lesz mindenkinek, aki pár napot eltölt itt.

Vasalt utak

A másik nagy kedvencem Csesznek és a Cuha völgye, ahol kipróbálhatjuk a via ferrátát. A vasalt utak néven ismert, az országban több helyen is kiépített via ferráták közül kettő is a Bakonyban van. Közülük a Csesznekit gyerekekkel is bátran ajánlom. Az  ottani 5 út közül 2-3 úton ők is végig tudnak menni és utána garantáltan nem kell altatni őket. Nagy élmény, és biztosan élvezni fogják. A másik kettő már haladó, oda nem árt némi mászójártasság. A Cuha völgyében található két út hosszabb. Az egyik gyerekekkel is viszonylag könnyedén járható, a másik egy nehezebb, több felkészültséget igénylő mászás.

 

Felszerelést lehet bérelni az élményfaktorhoz képest szinte fillérekért. Én Hegedűs „Indián” Lászlónál szoktam bérelni (Csesznek, Vár út 64.) akinek az udvarában berendezett nem is kicsi kiállítás tuti nagyon sokunkat elvarázsol és visszarepít a gyerekkorába. Érdemes becsöngetni és szétnézni nála, mindig kedvesen fogad, és szeretettel meséli azt a rengeteg indiános sztorit, aminek a tárgyait, könyveit, relikviáit összegyűjtötte.

Minden évszakban

A Bakonyba nem „csak” kirándulni érdemes ellátogatni, hanem számos látnivaló és élmény is vár bennünket. Bátran ajánlom az év bármely évszakában, hisz amikor nem lehet sziklát mászni, akkor lehet Eplényben síelni, amikor nincs kedvünk gyalog járni az erdőket, lehet lóháton vagy biciklivel, vagy ha épp nem sportos programra vágyunk, akkor tudunk nézelődni és hódolni a kulináris élvezeteknek Zircen és környékén. Ha meg elindulunk hazafelé, ¾ óra alatt a Balatonnál vagyunk, és még egy csobbanás is beleférhet a napba.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük